kategoria

Ľudmila Hoffmanová

Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia

Ľudmila dokáže prepájať rôzne činnosti a popretkávať ich dobrovoľníctvom tak, aby pomohli druhým. Je šíriteľkou Maratónu dobrej vôle v regióne Novohrad, konkrétne v mestách Kokava nad Rimavicou a Lučenec, ktorý založila majiteľka obchodu s vlnou, pani Martina. Nejde o klasický maratón ale podujatie, ktoré trvá približne 12 hodín a v rámci neho sa pletú štvorce z rôznofarebných vĺn, ktoré sa zháčkovávaju do tzv. Diek porozumenia. Deky porozumenia sú tak symbolom spájania rôznorodosti ľudí. Výťažky z týchto maratónov sú venované rodičom zdravotne postihnutých detí a rodinám, kde rodič bojuje s onkologickým ochorením, napr. na rehabilitácie a ďalšie potrebné výdavky. Veľakrát sa stane, že sa do maratónu zapájajú priamo rodiny, pre ktoré sa robí zbierka, pričom samé v tom čase nevedia, že sa zbierajú peniažky pre nich. Toto podujatie je tak obľúbené, že ženy z celého Slovenska posielajú hotové uštrikované štvorce, z ktorých sa deky na Maratóne spájajú a tie sa posielajú ďalším organizáciám, ako napr. Plamienok.

Ľudka okrem toho tiež realizuje workshopy pletenia, háčkovania a kváskovania na základných školách v Lučenci. Zámerom je naučiť deti vážiť si remeslo, ručnú prácu, pochopiť proces vzniku výrobku v celom rozsahu - od získania surovín až po konkrétny produkt. Ľudka svojou všetrannosťou prispieva k pozdvihnutiu regiónu, v ktorom žije.

Vo videu nájdete predstavenie laureátov ocenení v kategóriách Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia, Zahraničné dobrovoľníctvo, Dobrovoľník/-čka Banskobystrického kraja.