kategoria

Mgr. Jozef Mihálik

Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia

Jozef Mihálik už ako vysokoškolák pomáhal pri záchrane Lietavského hradu. V roku 2010 založil Združenie priateľov Hričovského hradu, ktorého hlavným poslaním je záchrana Hričovského hradu. Jeho práca spočívala v sprístupňovaní, čistení a neskôr začali aj murárske práce. Okrem manuálnej práce sa venuje predovšetkým získavaniu financií, prezentovaniu hradu alebo koordinovaniu odborníkov.

Tiež sa dlhodobo snaží zmeniť postoj ľudí ku kultúrnym pamiatkam na brigádach alebo kultúrnych akciách. Združenie sa stará aj o tzv. budovu Mýtnice v Dolnom Hričove. Na Jozefov podnet bol tiež vyhlásený Starhrad za pamiatku. Zorganizoval aj partiu dobrovoľníkov, ktorá sa o hrad stará.

Ak Jozefa nestretnete v lete na lešení na Hričovskom hrade, tak práve píše projekty alebo články, prostredníctvom ktorých získate chuť navštíviť toto orlie hniezdo v súľovských skalách. Pánu Jozefovi patrí vďaka za jeho prácu a nadšenie pre zachovanie a zviditeľnenie kultúrnych pamiatok. Je to dobrovoľník, ktorý má srdce na dlani pre kultúru.